Kosmický program
Nosná raketa Ariane 6 je součástí vesmírného programu Evropské kosmické agentury ESA.
European Space Agency
Kosmický program Ariane 6
Program Ariane 6 je veden společností Ariane Group ve spolupráci s více než 600 společnostmi ve 13 evropských zemích. Raketa Ariane 6 představuje novou generaci evropských nosičů. Je schopna vynést různý náklad na všechny geostacionární dráhy, od malých družic až po velké družice s hmotností až 11,5 tun.
Ariane 6 výrazně snižuje náklady na vynesení družic na orbitu Země než její předchůdkyně Ariane 5. Starty se uskuteční z kosmodromu ve Francouzské Guyaně a v plánu je 11 letů ročně po dobu 30 let. Na oběžnou dráhu ponese například další satelity pro evropský navigační systém Galileo. První skupina satelitů byla přepravena předchozím modelem Ariane 5.
Při výšce přes 60 metrů váží Ariane 64 při startu s plným užitečným zatížením téměř 900 tun. Samotná raketa se skládá ze tří stupňů. První stupněm jsou pomocné motory P120C. Ty poskytují hlavní tah při vzletu. Asi po 2 minutách dochází k jejich vyhoření a pomocné motory jsou odpojeny. Hlavní motor Vulcain hoří od začátku letu a vynese raketu za deset minut do výšky asi 100 kilometrů. Horní stupeň s motorem Vinci je pak schopen dopravit náklad na různé oběžné dráhy v rámci jednoho letu. Nosná raketa se vyrábí ve dvou verzích, Ariane 62 a Ariane 64. Silnější Ariane 64 využívá čtyři pomocné motory a může vynést do vesmíru 2 satelity, zatímco Ariane 62 může vynést do vesmíru 1 satelit. Každý urychlovací stupeň (booster) má hmotnost 142 tun, včetně pohonných látek, délku 13,5 m, průměr 3,4 metru a vyvíjí tah 350 tun.
Ariane 6 je středně těžký až těžký nosič srovnatelný s americkou raketou Atlas V nebo Falcon Heavy společnosti SpaceX. V konfiguraci se dvěma pomocnými motory dokáže dopravit na nízkou oběžnou dráhu (na té se pohybuje například Mezinárodní vesmírná stanice) přes deset tun, na geostacionární dráhu (kde jsou telekomunikační a televizní satelity) pět tun nákladu. Se čtyřmi pomocnými motory to je 21,6 tuny na nízkou oběžnou dráhu a 11,5 tuny na geostacionární dráhu.
Hlavní přednosti oproti Ariane 5 nespočívají ve výkonu, ale v ekonomice provozu. Raketa je navržená tak, aby její cena byla oproti předchůdkyni poloviční a přitom byl nosič schopný nejméně dvojnásobného počtu startů ročně.
Výroba
Naše produkty
Kontaktujte nás
ATC SPACE s.r.o.
Schiffauerova 940
339 01, Klatovy – Klatovy II
Česká republika